CutStop | Darabolás optimalizálás (cutting optimizer)

CutStop program 1D rúd-szálanyagok darabolásának optimalizálására készült. Egyszerűnek tűnő feladat szálanyagokból kisebb méretű elemek darabolása, azonban aki próbálta, hamar rájön hogy kisebb darabolási igény esetén is nehéz meghatározni hány szál anyagból lehet a legoptimálisabban kivágni a darabolandó elemeket. Egy egyszerű példa (ha valakinek van türelme próbálja meg papíron ….) :

6.000 mm-es szálanyagból a következő méreteket kellene kivágni : 5 db 600 mm, 11 db 1470mm, 15 db 2400 mm,1 db 3200; 2 db 3800 mm, 7 db 4100 mm Eredmény (CutStop) : 18 db (6000) 1   db (6000) 4x 1470   Hulladék: 120 7   db (6000) 2x 2800   Hulladék: 400 1   db (6000) 1x 3200  1x 2800   Hulladék: 0 2   db (6000) 1x 3800  1x 1470  1x 600   Hulladék: 130 1   db (6000) 1x 4100  3x 600   Hulladék: 100 5   db (6000) 1x 4100  1x 1470   Hulladék: 430 1   db (6000) 1x 4100   Hulladék: 1900 18 db x6000 = 108,000.00 Összesen (db)18 = 108,000.00 Darabolandó elemek össz. hossza:100,670.00 Kihasználtság:93.21 % Hulladék:6.79 % A fenti példán túl a program 4 különböző hosszúságú alapanyagra tudja optimalizálni a darabolandó anyagokat.

A darabolási probléma matematikai alapja a wikipadian megtalálható Cutting Stock Problem, a megoldás nagyon bonyolult matematikán alapul. A megoldásra legtöbb esetben ‘Brutal Force’ programozási sémával esnek neki ami nagyon lassú és bizonytalan kimenetelű. Az Én programom nagy változó számú (akár 1.000.000) egyenlet ‘Linear Programming’ megoldáson alapul. A programom által létrehozott egyenlet rendszert LP program megoldók próbálják megoldani, optimalizálni (LPSolve, Scip), ez sokkal gyorsabb és pontosabb megoldást ad. Tisztában kell lenni azzal hogy a program a legjobb megoldásra törekszik, de bonyolultabb esetekben nehéz megtalálni a legjobb megoldást (időt kell hagyni a gépnek, a számítási időt érdemes növelni). Illetve a legtöbb esetben ‘több legjobb’ megoldás is létezik (például : a fenti megoldás szerint 18 db 6.000mm-es szálanyagból lehet kivágni az elemeket. Ennél kevesebb szálanyagból semmiképpen nem lehet kivágni az elemeket ! Azonban több 18 db-os megoldás-vágási minta is lehetséges (pl. a legkevesebb vágási mintára törekvés, vagy a minél hosszabb ‘használható’ hulladékra törekvés stb.), ezt a programom már nem optimalizálja célszerű szemmel átnézni és igény szerint átrendezni a megoldás kisebb elemeit.

Alábbiakban 2 letölthető verzió található : CutStopV1.0 és a CutStopV2.0 Ajánlom mindkettő letöltését, és használatát. Érdemes mind a két verzión lefuttatni az eredmény keresést, (nem mindig ugyanazt az eredményt adja a két program). (a mentési fájl ugyanaz)

A CutStopV2.0 plusz funkciói : beállítható fűrészlap vastagság, SCIPLP optimalizálás.

Rendszerkövetelmények :
Windows Xp –> Windows 11, erős processzor előny
A CutStop V1.0 és a CutStopV2.0 program freeware (100% ingyenes). Egy korlátozás van a program használatára: kizárólag csak a Global Steel Kft. weblapjáról tölthető le a program (más weboldalon nem terjeszthető).
A CutStop V2.0 csak rendszergazdaként futtatható! (nem tudtam máshogy megoldani a programot. Akinek ez nem elfogadható használja a V1.0 verziót.)
Letöltés

CutStop főképernyő
Vágás, darabolás, optimalizáló program (cutting optimizer)
cutting optimizer
CutStop
Darabolási lista optimalizálás után...

“CutStop | Darabolás optimalizálás (cutting optimizer)” bejegyzéshez 27 hozzászólás

  1. Tisztelt Varga úr!

    Egy apró kérés, jobban mondva: hab a tortára lehetne?

    Az adott kalkulációknál vágások számát jó lenne tudni (esetleg opcióban a kezdő vágás lehetőségével, csak, hogy bonyolítsam). Tapasztalati értékek után mindenki tudna kalkulálni a vágókorong fogyasztással, vagy a fűrészlap cserével.
    Az árajánlatok elkészítésénél, fogyóeszköz beszerzésénél, illetve a rezsiköltségek tervezésénél irányérték lehet, de bérvágásoknál is hasznos ez az információ.

    Köszönöm még egyszer sokak nevében a program használatának a lehetőségét!

    Tamás

    1. A vágások száma nagyjából egyezik a darabolandó elemek számával (ha a Section Inventory programon keresztül használj a CUTSTOP-ot ott a darabolandó elemek száma elérhető).
      Amúgy ha lenne időm könnyen összegezhető lenne a CUTSTOP-ban is… (Talán egyszer bele írom)

  2. T. Varga úr!
    Még ki sem próbáltam a programot (nem vagyok szakmabeli), de a leírás alapján szuper munka. Gratulálok!
    Külön köszönet, hogy elérhetővé tette mások számára.
    Mindenképp kérek Önöktől ajánlatot kapuszerkezet gyártására.
    Árpád

  3. Lehet valamit nem jól csináltam, de nekem úgy osztotta el a vágásokat, hogy három szálból volt amelyiken majdnem 2,5m hullót hagyott úgy, hogy következő szálon lévő két vagy három darab még belefért az első szálba.
    Kicsit pofozgatva rajta sikerült úgy elosztani, hogy a végén az egyiken 3cm a másikon 17cm lett hulló, a harmadikból meg egy 4m-es darab megmaradt.

  4. Lassan két éve használom! Nagyon Profi és nagyon hasznos program!

    Örök hálám érte!
    Megj.: Ha lehet támogatni a fejlesztést, akkor szívesen támogatnám, mert nagyon hálás szoftverek ezek!

    Üdv.: Lőkös Ottó

  5. Igazán hálás vagyok a programért. Sok plusz számítási munkát végez el helyettem.
    Gratulálok! Sokat ad hozzá a műszaki élethez és segít nekünk szakembereknek ez a “tool”

    Üdv.István

  6. Tisztelt Varga Úr

    Windows Active Directory környezetben a program engedélyt kér, hogy módosításokat hajtson végre a számítógépen, akkor is ha a paracsikora bekattintom, hogy “futtatás redszergazdaként”. Van valam tanácsa?

    1. Nekem is így működik, Windows 10-en én sem tudom kiiktatni a figyelmeztető ablakot. Sajnos a programban sem tudom megoldani hogy ne rendszer gazdaként kelljen indítani. Ha nagyon zavaró használja a CutStop 1-et.

    1. A program “relatív” pontossága és gyorsasága az aktuális feladatra felírt akár többmillió változós egyenletek optimalizálásán alapszik. Feladattól függően a jelenleg maximális 80 rekord is határ eset olyan sok változó keletkezik.
      Ha több mint 200 rekord van akkor manuálisan szét kell választani 80-as csokrokba….

  7. Üdv
    Nagyon jó a program, viszont érdekelne hogy bonyolult e úgy átprogramozni hogy minden tételnek lehessen nevet adni? Amikor több száz alkatrészt szabok , sokkal könnyebb lenne csoportosítani, név vagy szám szerint.
    Köszi
    Erhard

    1. A programot nem tudom-akarom tovább fejleszteni, ez egy egyszerű univerzális könnyen használható program. Sok megkeresést kaptam mindenkinek valami “egyedi” kiegészítés kellene….
      Tipp: amúgy a vágandó darabokat és darabszámokat excelből is be lehet másolni ctrl+c — ctrl+v vel a cut stop-ba. Kapott eredményt pedig ctrl+c — ctrl+v vissza az excel-be szeparált beillesztéssel. Utána már csak egy macro-t vagy VBasic macrot kell írni ami az eredményt akár tételnevekkel is elláthatja.

Vélemény, hozzászólás?